YAĞ ASİTLERİ

Yağların meydana getiren yağ asitleri gıdaların içinde değişen oranlarda bulunmaktadır. 3 ana tür yağ asidi bulunmaktadır. Bunlar doymuş (satüre) ve tekli doymamış ve çoklu doymamış doymamış olarak ifade edilir.

Doymuş Yağlar: Tereyağı, süt ürünleri ve kırmızı ette bulunan yağlar,

Doymamış yağlar

  • Çoklu Doymamış Yağlar
    • Omega-3; eikosapentanoik asit (EPA) ve dokosaheksanoik asit (DHA) olarak balık yağı ve kabuklu deniz ürünleri, alfa-linolenik asit (ALA) olarak ise de keten tohumu, soya, ceviz ve kanola yağı,
    • Omega-6; mısır yağı, ayçiçek yağı, aspir yağı,
  • Tekli Doymamış Yağlar: Omega-9; zeytinyağı, avokado yağı, fındık yağı, badem yağı


PreQuaLife - Yağ Asitleri

Omega-3

Omega-3 yağ asitleri, doymamış yağlardır ve bu yağları vücut kendi üretemez. Bu nedenle bu yağlara esansiyel (temel) yağlar denir. Vücut tarafından üretilemediği için beslenme yoluyla alınması gerekmektedir.

Eikosapentaenoik asit (EPA): Bu yağ asidi türü 20 karbonludur ve asıl dikkat çeken özelliği, inflamasyonu (iltihaplanma) azaltmaya yardımcı olan eikosanoidler adı verilen kimyasalları açığa çıkarmasıdır. EPA ayrıca ılımlı depresyon belirtilerini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Dokosaheksaenoik asit (DHA): 22-karbonlu bir yağ asididir. Bu yağ asidi beyin ağırlığının yaklaşık yüzde 8'ini oluşturur. Yani normal beyin gelişimi ve fonksiyonu için önemlidir.

Alfa-linolenik asit (ALA): Bu 18-karbonlu yağ asidi, çok verimli olmasa da EPA ve DHA'ya dönüşebildiği için önemlidir. ALA çoğunlukla vücut tarafından enerji kaynağı olarak kullanılır.

Omega-3 genel olarak kalp ve ruh sağlığı, kilo kontrolü, bebek beyin gelişimi, kemik sağlığı için önemli olup, inflamasyonla mücadeleye, karaciğer yağlanmasını önlemeye, astım şikayetlerini azaltmaye ve bunamayı engellemeye yardımcı olur.

Omega-6

Omega-3 yağ asitleri gibi omega-6 yağ asitleri de çoklu doymamış yağ asitleridir. Omega-6 yağ asitleri de önemlidir ve esansiyeldir. Bu yağlar öncelikle enerji için kullanılır. En yaygın omega-6 yağı, araşidonik asit (ARA) gibi linoleik asittir. EPA gibi, ARA da eikosanoidler üretmek için kullanılır. Diğer omega-6 yağ asitleri; Gama-linolenik asit (GLA) ve Konjuge linoleik asit (CLA)’tir.

Omega-9

Omega-9 tekli doymamış yağ asitleridir. Omega-9 yağ asitleri, vücut tarafından üretilebilirler, yani esansiyel değildir. Aslında, omega-9 yağları vücuttaki çoğu hücrede en çok bulunan yağ asidi türüdür. Oleik asit, en yaygın omega-9 yağ asididir.